लघुकथा : शिकारी

~रन्जु ‘मार्ग’~ranju-acharya-marga

ईश्वरी देवी एक सामाजिक कार्यकर्ता थिईन् । उनी गाउँ गाउँमा जनचेतना फिजाउँदै  हिँड्ने  गर्थिन । समाजमा उनको निक्कै नाम र इज्जत थियो । त्यो दिनपनि उनको  जनचेतना  फिँजाउने  एक  महत्वपूर्ण कार्यक्रम थियो । उनी सुदूरपश्चिमाञ्चल क्षेत्रमा  विधमान विभिन्न प्रथाहरु  मध्ये  ’छाउपडी ’प्रथाको बारेमा मन्तब्य दिईरहेकी थिईन् ‘हाम्रो  देशमा  अझैपनि  विभिन्न  किसिमका  प्रथाहरुले जरो गाडेर बसेको छ । ती प्रथाहरु  मध्ये ’छाउपडी’ प्रथा पनि एक हो ।

‘छाउपडी’ भनेको सुत्केरी वा रजस्वला भएकी महिलालाई घरमा नराखेर घर देखि अलिपर छुट्टै गोठमा राखिन्छ । त्यतिबेला उनीहरुलाई दुध दहि, माछा, मासु केहिपनि खान दिँदैनन । यदि  उनीहरुले  खाए  भने  घरका  देवता,  पितृ रिसाउँछन् । घरमा अनिष्ट हुन्छ भन्ने गहिरो  मान्यता रहीआएको छ ।

यस्तो बेलामा महिलाहरु घरदेखि बाहिर गोठमा बस्नु पर्ने, पौष्टिक आहार खान नपाउने, राम्रो  लुगा  लगाउन  नपाउनुको  साथै  गोठमा  एक्लै  बस्नुपर्ने  हुनाले जंगली जनावरले आक्रमण गर्ने सम्भावना हुन्छ । यसबाट महिलाहरुको ज्यान जोखिममा पर्दैआएको छ । यो एक  किसिमको महिलामाथि  हुने हिँसा मात्र नभएर सम्पूर्ण मानव माथिको एक कलङ्क हो । यस्तो अमानविय कुप्रथालाई तपाई हामि सबै मिलेर समाजबाट हटाउनु जरुरी छ ।

उनको मन्तब्य सुनेर त्यहाँ भेला भएका सबै जनाले ताली पिटे ।  यता त्यतिनै बेला  गाँउको एक युवक उनको नजिक गएर भन्दै थिए ’दिदि ! दिदि ! तपाइको बुहारीलाई  छाउपडीको बेला बाघले झम्टिएर …….!!!!  हजुर छिट्टै घर जानु परयो रे । त्यहाँ  उपस्थित जमात निशब्द  इश्वरी  देवीलाई  हेरिरहेका  थिए ।

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

About Sahitya - sangrahalaya

We will try to publish as much literary work of different authors collected from different sources. All of these work is not used for our profit . All the creative work belongs to their respective authors and publication. If requested by the user we will promptly remove the article from the website.
This entry was posted in लघुकथा and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *